|
28.2.2010 |
Kauas on pitkä matka, mutta mitä jos Riihimäelle on vielä pidempi matka? BK-46:n käsipallojoukkueesta tuntui siltä keskiviikkona.
-Me hävisimme tämän pelin jo siinä vaiheessa kun astuimme bussiin, letkautti valmentaja Christer Lundqvist ottelusta Cocksia vastaan.
No, hyvä puoli lienee se, ettei ainakaan tarvinnut junalla matkustaa. Vaikka eipä siinä paljon hyviä puolia ole, jos häviää 45-29 (20-9).
Cocksilta Antti Rogenbaum vaati Suomen olympiakomitealle yhdeksän miljardia euroa lisäresursseja, samalla kun Olli Tamminen ja Ville Viljanen harjoittivat itsehillintää katsomalla miesten yhdistelmähiihdon kuudesti nauhalta.
BK:n Nico Rönnberg on katsellut kisoja seitsemän päivää ja odottaa edelleen keihäänheiton finaalia.
BK oli reissussa ilman Oscar Kihlstedtiä, Olli-Pekka Korpimäkeä, Jan Hagmania ja Jasper Hellbergiä, joita kaikkia piinasivat vatsatauti tai flunssapöpö. Sivussa oli myös sormivaivainen veskari Thomas Lindström. Lähtökohdat olivat siis suunnilleen samat kuin mopopojalla moottoritiellä.
-Latautuminen lässähti jo siihen, kun jätkät näkivät ketkä kaikki ovat poissa. Ajateltiin, että ei tästä tule mitään, Lundqvist sanoi.
Jännä juttu sinänsä, että lähes tasan vuosi sitten BK hävisi Riihimäellä lähes täsmälleen samoin rökälelukemin (44-29) ja silloinkin oli pelaajia poissa. Tuolloin Cocks-valmentaja Raivo Laast oli ihmetellyt mikseivät BK-pelaajat laittaneet kovemmin hanttiin ja samaa voisi kysyä nytkin. Vaikka runkopelaajia on tässä määrin poissa, niin kovalla tsempillä ja loppuun asti yrittämisellä ei päästetä 45 maalia.
-Meillä oli pelaajia, jotka eivät tehneet tarpeeksi sen eteen, että olisi yritetty estää Cocksin maalintekoa. Me vain luovutimme. Kun peli kulkee, niin pystymme todella hyvään peliin. Sen näki viime kotiottelussa Cocksia vastaan, jolloin johdimme neljällä maalilla ja olisimme voineet sen voittaa. Mutta kun käy näin, ettei lähde menemään hyvin, niin heitetään hanskat tiskiin, Lundqvist lausui.
29 tehtyä maalia on ihan mukavasti, mutta sekään ei isossa kuvassa lohduta.
-Peli oli jo toisella jaksolla selvä. Kun Cocks lepuutti puolustusjyriään Kristo Järveä ja Dmytro Kamelinia, niin alkoi meillekin pelaaminen maistua, Lundqvist totesi lakonisesti.
Runkosarjaa on jäljellä enää kolme kierrosta. BK kohtaa keskiviikon kotiottelussaan HC Fenixin ja panokset kovenevat. Viidentenä oleva Fenix on pisteen päässä BK:sta ja tuon ottelun voittaja ottaa vahvan kiinnityksen puolivälierien kotietuun.
Jos ja kun SIF ei kolmospaikkaansa enää möhli, niin mitä luultavimmin BK ja Fenix kohtaavat toisensa myös puolivälierissä. BK:n iskukyky ennen tärkeää Fenix-peliä on arvoituksellinen, kun niskavilloissa painavat Cocks- ja SIF-tappiot.
-Kyllähän se vähän huolestuttaa. Pelaajat pitää saada ymmärtämään mistä tässä on kyse. Henkinen kantti täytyy saada tasapainoon, sillä meillä lähtee niin herkästi peli väärille urille. Hyvä asia on se, että olemme voittaneet Fenixin kahdesti tällä kaudella ja tiedämme kyllä keinot siihen miten heidät lyödään, Lundqvist aprikoi.
Tuloksia: SIF - Dicken 37-31 (17-18), Fenix - Atlas 27-27 (12-17), Akilles - HC West 24-36 (8-18).
Fenixistä kannattaa merkata ainakin Andreas Nyström, joka keilasi kokonaiset kolmetoista kaappia Atlaksen häkkiin. Fenix oli pahimmillaan kahdeksan maalia perässä, mutta noukki vielä arvokkaan pisteen. Nyström ei suinkaan ollut kierroksen ahnein peluri, vaan se kunnia meni HC Westin viisitoista reppua heittäneelle Benny Bromanille. -ts-