31.1.2010
 
WT kahdesti kumoon

William Teamin viime aikaiset pelit käsipallon 1-divisioonassa ovat sujuneet kuin humalaisen tango eli yksi eteen ja kaksi taakse. Yksi eteen mentiin kotivoitolla KyIF:stä, mutta kaksi taakse otettiin viimeisen viikon sisään.

Viime lauantaina WT hävisi nuorisoketjunsa kanssa vieraissa Atlas 2:lle 31-24 (15-14) ja keskiviikon reissupelissä kävi kylmät sarjajohtaja Grankulla IFK:ta vastaan numeroin 30-20 (15-11).

WT jatkaa kahdella pisteellään sarjan jumbona.

Lauantain pelissä WT:n Tobias Berglund ja Janne Korpimäki totesivat samaan hengenvetoon, että Vancouverin joukkueeseen olisi ollut perusteltua valita kahdeksan sprinttihiihtäjää lisää. Atlas 2:n Kalle Bremer ihmetteli kovaan ääneen, mikseivät seitsemän pientä kääpiötä mahtuneet kisakoneeseen mukaan.

Keskiviikkona annettiin arvosanat Barack Obaman puheelle. WT:ltä Stefan Kullberg antoi seiskan, kun taas Thomas Holmberg ja Ludvig Hahnsson antoivat armotta viitosen. Granin Benjamin Olsson antoi kuutosen, mutta vain siitä syystä, että John Cleese kuuluu Obaman tukijoihin ja John Cleese on hauska mies.

Grani on hävinnyt tällä kaudella vain yhden pelin ja siihen nähden WT pisti sille hanakasti hanttiin. Ensimmäiset 25 minuuttia menivät jetsulleen ja vielä toisen jakson alussa WT oli vain kahden maalin päässä (15-13).

Loppuveto ei kuitenkaan ottanut sujuakseen, vaan tekniset virheet ja heikot viimeistelyt sabotoivat hyökkäyspelin, joka jämähti kapealle sektorille. Granin vahvaa keskuspuolustusta vastaan sellainen peli ei vetele. Hienoa kautta pelaava Grani on yhteen hitsautunut paketti, kun taas WT:llä hitsaus on kesken. Veteraanijyrät Kullberg ja Holmberg kuitenkin auttavat siinä asiassa minkä rahkeistaan pystyvät.

WT kohtaa tiistain kotipelissä Arsenalin.

 
© 2010 ETELÄN UUTISET / ETELÄ-UUSIMAA
Etusivulle