12.2.2012
Elit fileerasi Falconsin
Haukkaa lantaa

(Raasepori) “Apua!” virtahepo kirkaisi, kun se jäi korvastaan kiinni kamelin katalaan ansaan. “Hah! Sainpas sinut”, kameli riemuitsi ja tökki virtahepoa mahaan. “Miksi olet noin julma? Olenhan vain poloinen virtahepo”, virtahepo nyyhkytti. “Sinä olet kamala kuvatus ja näytät ihan possulta. Tahtoisin vedellä sinua ympäri korvia!” kameli huusi kurkku suorana.

Sitten ohi käveli krokotiili ja söi virtahevon ja kamelin suihinsa yhdellä haukulla. Sen pituinen se.

Asteikolla 3-18, kuinka paljon järkeä tuossa tarinassa oli?

Ainakin vähintään yhtä paljon kuin FBC Elitin ja FB Falconsin välisessä salibandyn 2-divisioonan ottelussa torstaina.

Elit voitti Karjaalla pelatun ottelun kuntauudistusnumeroin 18-3 (6-2, 7-1, 5-0) ja voi vitalis sentään mitä touhua.

Hohhoijaa

Espoolainen haukkalauma on pelannut pitkin kautta katkennein siivin ja Karjaalle lohkojumbo saapui salskealla seitsemän ulkopelaajan ryppäällä. Falcons otti taannoin LoSB:ilta kuokkaan lukemin 5-20 ja nyt heitettiin taas läskiksi.

Melkoinen vitsi koko juttu.

-Tämä oli tämän kauden unipilleri. Tylsää kuin mikä. Ensimmäisessä erässä meinasin oikeasti nukahtaa sinne kentälle, mutta sitten saatiin sentään vähän jalkoja liikkeelle. Kaikki tiesivät mikä on pelin henki; pelataan tämä alta pois ja koitetaan tehdä vähän maaleja. Eihän se mitään kivaa ole. Ihmiset ostavat lipun peliin ja joutuvat katsomaan tällaista touhua, tuhisi Elit-kippari Niklas Malm.

Falconsin veteraaniväritteinen nippu keskittyi lähinnä seisoskelemaan sumpussa ja koitti silloin tällöin nykiä itsensä hyökkäyksiin. Vanha kehäkettu Juho Seppälä (1+2) intoutui välillä juonittelemaan, mutta lienee sanomattakin selvää, ettei vierailla ollut tarjota kolmella ketjulla höyrynneelle Elitille minkään maailman vastusta. Kuvaavaa oli, että Falconsin parhaana palkittiin 30 kertaa torjunut maalivahti Jukka Saastamoinen.

-Kun viimeksi kohtasimme heidät vieraskentällä, niin Falconsilla oli sentään kaksi ketjua jalkeilla. Ymmärrän sen, että tänne on tässä vaiheessa jollain jengillä pakko ilmestyä ja pelata peli pois. Mutta olisi ehkä pitänyt ennen kauden alkua miettiä, että kannattaako sarjaan ilmoittautua ollenkaan. No, he putoavat luultavasti kolmoseen ja oikeutetusti niin, Malm sanoi.

Kuin entisestään rienatakseen ottelun irvokasta luonnetta, saapui Falconsin viimeinen autollinen pelaajia noin 15 minuuttia myöhässä ja ottelun alkua jouduttiin sen mukaan siirtämään. Toiveissa oli vielä tuolloin, että kyseessä olisi ollut viimeisen päälle tilataksi, mutta turha toivo.

-Se siinä melkein eniten ärsytti, että ottelun alku viivästyi. Ilmeisesti he olivat jääneet johonkin jumiin, mutta olisivat lähteneet aikaisemmin matkaan, Malm sadatteli.

Elitiltä pisteitä mättivät hirmuvireessä oleva Aivis Hammers (5+1), Teemu Tuovinen (4+1), André Artzén (2+2), Malm (2+2), Henrik Himmelroos (2+1), Aki Korkiakoski (1+1) ja Matias Wikholm (1+1). Myös Kevin Starck sai nimensä maalintekijöiden rekisteriin.

Mainitsemisen arvoista lienee oikeastaan vain se, että Elit onnistui vihdoin myös rankkarissa. Tuovisen poika Teemu-Petteri tuon tämän kauden kirouksen karkotti. Solidaarisuuden henkeä lietsoneet Anders Wentzel ja Hannu Metsola pelasivat tolppien välissä puolet ja puolet.

Hojo hojo

Elitillä on jäljellä neljä ottelua ja sarjapaikka alkaa olla turvattu. Eroa putoamiskarsintaviivan alla olevaan M-Team/2:een on yhdeksän pinnaa, olkoonkin, että M-Teamilla on kaksi ottelua vähemmän pelattuna. Silti, tuskin Elit näillä otteilla enää sarjapaikkaansa sössii.

-Sarjapaikan säilyttäminen on todella tärkeää kaikkien hissivuosien jälkeen. Nouseminen on aina mukavaa, mutta sarjasta tippuminen sattuu sitäkin enemmän. Kyllä sen huomasi jo ennen kauden alkua, että hyvä tästä tulee. Meillä on paras jengi mikä täällä on koskaan ollut, hyvä sekoitus kokemusta ja nuoruutta. Kokeneemmalla kaartilla on jo tarpeeksi rutiinia tämän tason peleistä ja junnut ovat kehittyneet taustalla, kun ovat meitä vanhempia treeneissä haastaneet, tuumi Malm, joka nousi Falcons-pelin tehoillaan pistepörssin viitoseksi (19+15).

Putoamispeikon sijasta katseet alkavatkin kääntyä taulukon yläpäähän. Elit nousi voitolla kaksi ottelua vähemmän pelanneen Granin ohi lohkon neloseksi. Mutta kun kakkosjoukkueet siivotaan tieltä pois (Tiikerit/2 ja Indians/2 eivät saa nousukarsintoihin osallistua), niin Elit onkin LoSB:in jälkeen kakkosena ja tappelemassa toden teolla paikasta nousupeleihin. Elit pelaa seuraavaksi vieraspelit juuri Grania (26.2) ja LoSB:ia (2.3) vastaan.

-Täytyy sanoa, että emme ole nousukarsintoja miettineet vielä yhtään. Fokus on ensisijaisesti ollut siinä, että saadaan oma peli kulkemaan ja että säilytään sarjassa. Mutta jos siihen jotain pitää sanoa, niin totta kai nousupelit kiinnostavat. Olisi kiva päästä kokemaan niitä pelejä. Ja jos sinne asti päästään, niin ei niitä häviämään lähdetä, Malm totesi.

Toni Suominen

 
© 2012 ETELÄN UUTISET / ETELÄ-UUSIMAA
Etusivulle