14.6.2003 |
(Karjaa) Rakennusten seiniin, aitoihin ja muihin pintoihin ajoittain ilmestyvistä töhryistä ja sotkuista koituu karjaalaisille kiinteistöille vuosittain melkoiset kustannukset, sillä niiden puhdistaminen ja mahdollisesti tarvittava uudelleen maalaus on kallista.
Kiinteistöjen omistajat ja niiden kunnossapidosta vastaavat ovat kyllästyneet näihin ylimääräisiin, turhiin kustannuksiin ja etsivät keinoja, joilla töhriminen saadaan estettyä tai ainakin merkittävästi vähenemään.
Kun sotkemisen kohteeksi joutuvat julkiset kiinteistöt, ovat maksajina tietenkin kaikki kaupunkilaiset yhtäläisesti veroeurojensa kautta, joten töhrimisen vähentäminen on siten kaikkien karjaalaisten etu.
Karjaalla onkin nyt päätetty käynnistää tehostettu valvonta, jota jatketaan ainakin syksyyn asti.
Valmisteilla on myös kameravalvonnan aloittaminen.
Karjaan kaupungin alueella on olemassa tekniset valmiudet valvontakameroiden asentamiseen lähes mihin kiinteistöön vain. Etelävartioinnilla, joka käytännössä valvontaa Karjaalla hoitaa, on nykyään olemassa miehitetty valvontakeskus, josta viesti kameran välityksellä havaituista töhrijöistä saadaan nopeasti välitettyä vartijoille tai poliisipartiolle, jolloin sotkijat voidaan napata paikan päältä.
Myös kameratekniikka on viime vuosina kehittynyt melkoisesti ja pysyvien kameroiden sijaan ja lisäksi voidaan nykyään käyttää myös varsin pieniä ja huomaamattomia siirrettäviä laitteita, jotka eivät välttämättä tarvitse edes kiinteää yhteyttä verkkoon vaan kuva saadaan siirrettyä valvomoon langattomasti.
Koska tarvittava tekniikka on jo olemassa, saattaa olla, että valvontakamerat tulevat käyttöön piankin.
Kun töhrijät saadaan kiinni, on heille rikosoikeudellisen vastuun lisäksi luvassa vahingonkorvausvaade, eli he joutuvat maksamaan aiheuttamansa kustannukset.
Koska töhryjen poistaminen on kallista puuhaa, voi loppulasku nousta jopa kymmeniin tuhansiin euroihin.
Vaikka tekijöille ei kenties nuoren iän vuoksi voi tuomita rangaistusta, voidaan heidät silti määrätä korvaamaan aiheuttamansa vahinko.
Vanhempien, jotka nuorten kohdalla useimmiten joutuvat käytännössä korvaukset maksamaan, kannattaa olla selvillä siitä, mitä jälkikasvunsa kaupungilla puuhaa.
Joukko karjaalaisia kiinteistöjen edustajia kokoontui viime maanantaina pohtimaan sotkemisen vähentämistä.
Yhtenä mahdollisuutena Etelävartioinnin toimitusjohtaja Bo Heinström esitteli aluevalvontajärjestelmää, jollainen on käytössä muun muassa Tammisaaren keskustassa ja joka on Ruotsissa varsin yleinen.
Aluevalvonnan käynnistäminen kuitenkin edellyttää, että valtaosa alueen kiinteistöistä tulee mukaan järjestelmään, jolloin kustannukset saadaan siedettävälle tasolle kiinteistöä kohden.